Sık Sorulan Sorular

 
STEM eğitimi, bilim (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) olmak üzere dört disiplini bütünleştiren bir öğrenme, uygulama ve geliştirme yaklaşımıdır. STREAM It Up! projesi kapsamında STEM eğitimlerine sanat (art) ve literatür okuryazarlığı (reading literacy) boyutlarının eklenmesi ile birlikle STREAM kavramı ortaya çıkmıştır. Özetle birden fazla disiplinin bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkmış bir yaklaşımdır.
 
Lise hazırlık, 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencileri “STREAM It Up!-2” projesine başvurabilirler.

 
STEM ve Yapay zeka alanlarına ilgi duyan, bilimsel araştırma konusunda istekli ve yabancı dil becerileri araştırma yapmaya yeterli olan lise hazırlık, 9., 10., ve 11., Sınıf öğrencileri “STREAM It Up!-2” projesine başvurabilirler.

 
Projeye katılım tamamen ücretsizdir. Tüm giderler proje bütçesinden ve paydaş kurumlar tarafından karşılanacaktır.
 
Projeyi tamamlayan öğrencilere kariyer yaşantılarında kendilerini her zaman ileriye taşıyabilecek nitelikli bir katılım sertifikası verilecektir.
 
Proje 8 aşamalı olarak ilerleyecektir. Bu aşamalar sırası ile; 
STREAM ve Yapay Zeka Mobil Uygulaması, 
İngilizce Dil Gelişimi,
STREAM ve Yapay Zeka Dil Eğitimleri,
Teorik STREAM ve Yapay Zeka Eğitimleri,
Bilim İnsanları ile Seminerler ve Bilim Merkezi Ziyaretleri,
Uygulamalı STREAM ve Yapay Zeka Eğitimleri,
Proje, Bilim ve Teknoloji Festivali Proje Sergisi,
STREAM ve Yapay Zeka Kongresi.
 
Başvuru süreci tamamlandıktan sonra başvuru formları incelenerek bir ön değerlendirme yapılacaktır. Ardından, kalan öğrenciler arasından online mülakat yolu ile İngilizce yabancı dil becerilerini ölçen bir sözlü mülakat gerçekleştirilecektir. Mülakat sürecini başarı ile tamamlayan her ilden bir kişi STREAM It Up!-2 projesinin bilim elçisi olarak seçilecektir.

Online eğitimler bilim elçilerinin okul derslerini aksatmayacakları şekilde planlanacaktır. Yüz yüze eğitimler ise yine öğrencilerin tatil sürecine denk gelecek şekilde planlanacaktır. Yüzyüze eğitim programı okul dönemine denk gelmesi halinde öğrenciler okulları tarafından izinli sayılacaktır.
 
Projenin yüz yüze kısmının gerçekleşmesi için bilim elçileri bulundukları şehirlerden en uygun ve pratik ulaşım aracı ayarlanarak (mümkün olan illerden havayolu, havayolunun mümkün olmadığı illerden karayolu ile) Manisa’ya getirileceklerdir. Manisa Celal Bayar Üniversitesi kampüsünde 11 günlük yüz yüze eğitim süreci geçirilecektir. Konaklamalar otellerde yapılacaktır.
 
Öğrencilerin rehberlik hizmetleri havalimanından karşılandıkları andan itibaren proje ekibi üyelerimiz ve öğrenci topluluklarında gönüllü üniversite öğrencilerimiz tarafından sağlanacaktır.
 
Proje başvuru süreci hakkında detaylı bilgi proje başvuru süreci başladıktan sonra açıklanacaktır.  Hemen bilgi alabilmek için STREAM It Up!-2 internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.
 
Başvurular sonucunda seçilen asil ve yedek adaylar belirlenen tarihte günü web sitemiz STREAM It Up!-2 internet sitesi üzerinden üzerinden ilan edilecektir.
 
Proje sadece öğrencileri kapsamaktadır. Öğretmenler projeye başvuruda bulunamazlar.