Proje Hakkında

STREAM It Up! Nedir ?

Gençlerin STREAM ve Yapay Zeka alanlarındaki çalışmalarını çağın bilim dili olan İngilizce ile bütünleşik bir şekilde geliştirmek ve farklı disiplinleri etkin bir şekilde birleştirip çözüm üretebilmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen “STREAM It Up!” projesi STEM Eğitimcileri Derneği ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi yürütücülüğünde hazırlanan Regional English Language Office (RELO), Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Zafer Kalkınma Ajansı, ENM Digital, Doğam Eğitim ve Danışmanlık, LEGO Education, Teknokta Yenilikçi Öğrenim Çözümleri, NIAYS, Stellar Lab, Kendin Yap Atölyesi, Kodlamanisa, Extensa Digital Solutions ve Smyrna Games kurumlarının iş birliğiyle Eylül 2022 – Haziran 2022 tarihleri arasında uygulanacaktır.

“STREAM It Up!” projesi ile gençlerin STEAM ve Yapay Zeka becerilerini çağın bilim dili olan İngilizce dil eğitimleri ile bütünleşik bir şekilde geliştirmek amaçlanmaktadır. Eş zamanlı olarak; liderlik, iletişim ve takım çalışması gibi 21. Yüzyıl becerileri desteklenecektir.

Proje yürütücülüğünü STEM Eğitimcileri Derneği Başkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğr. Gör. Mehmet Nuri ÖĞÜT’ün üstlendiği projede 2 uzman, 11 araştırmacı, 4 proje asistanı, 7 bursiyer, 11 mentör, 7 konuşmacı ve alanında uzman 20 eğitmen yer almaktadır.

STREAM It Up! Projesi Neleri Barındırmaktadır?

En başarılı kişilerin çağın ihtiyaçlarını en iyi analiz edenler olduklarını bilerek, “STREAM It Up!” projesinde yabancı dil yetkinlikleri ile zamanın ruhunu en iyi yakalayabilecek ve STEAM becerileri ile ihtiyaçlara ve problemlere etkin çözümler üretebilecek gençler desteklenecektir.

Proje Süreci Nasıl İlerleyecek ?

Proje kapsamında, Türkiye’nin 81 ilinden STEM’e ve İngilizce’ye ilgi duyan lise düzeyinde gençlerin başvuracağı bu proje ile 81 ilin her birinden bilim elçisi seçilecektir. Hibrit eğitim modeli ile yürütülecek olan “STREAM It Up!” projesi sekiz aşamadan oluşmaktadır. Projenin İngilizce yabancı dil eğitimi ve teorik STEM ve Yapay Zeka eğitimlerinden oluşan ilk dört aşaması çevrimiçi ortamda (Microsoft Teams) yürütülecektir.

Projenin uygulamalı STREAM ve Bilim Şenliği aşamalarını içeren beşinci ve altıncı aşamalar ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi kampüsünde ve Manisa şehir merkezinde yüz yüze gerçekleştirilecektir. Yüz yüze aşama için 81 ilin bilim elçileri kendi şehirlerinden Manisa’ya getirilecek ve burada 15 gün misafir edilecektir.

“STREAM It Up!” projesi ile bilim elçilerinin, özgüvenli ve liderlik becerilerinde yetkin olan, hem sosyal hem de bilimsel alanda İngilizce’yi etkin ve yeterli düzeyde kullanan, farklı kültürlerle etkin iletişim kurabilen, dijital öğrenmeye yatkın, farklı disiplinleri birleştirebilen bireyler olacağı bir eğitim süreci planlanmıştır.

Proje sonunda bilim elçileri; her birinin eğitim ve iş hayatına katkı sunacak eğitim, deneyim ve ilgili sertifikalar ile kendi şehirlerine gönderilecektir.
Proje kapsamında, Türkiye’nin 81 ilinden STEM’e ve İngilizce’ye ilgi duyan lise düzeyinde gençlerin başvuracağı bu proje ile 81 ilin her birinden bilim elçisi seçilecektir. Hibrit eğitim modeli ile yürütülecek olan “STREAM It Up!” projesi sekiz aşamadan oluşmaktadır. Projenin İngilizce yabancı dil eğitimi ve teorik STEM ve Yapay Zeka eğitimlerinden oluşan ilk dört aşaması çevrimiçi ortamda (Microsoft Teams) yürütülecektir. Projenin uygulamalı STREAM ve Bilim Şenliği aşamalarını içeren beşinci ve altıncı aşamalar ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi kampüsünde ve Manisa şehir merkezinde yüz yüze gerçekleştirilecektir. Yüz yüze aşama için 81 ilin bilim elçileri kendi şehirlerinden Manisa’ya getirilecek ve burada 15 gün misafir edilecektir. “STREAM It Up!” projesi ile bilim elçilerinin, özgüvenli ve liderlik becerilerinde yetkin olan, hem sosyal hem de bilimsel alanda İngilizce’yi etkin ve yeterli düzeyde kullanan, farklı kültürlerle etkin iletişim kurabilen, dijital öğrenmeye yatkın, farklı disiplinleri birleştirebilen bireyler olacağı bir eğitim süreci planlanmıştır. Proje sonunda bilim elçileri; her birinin eğitim ve iş hayatına katkı sunacak eğitim, deneyim ve ilgili sertifikalar ile kendi şehirlerine gönderilecektir.

Aklınıza Takılan Sorular için

info@stemegitimciler.org
STEM EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ
STREAM IT UP! Proje Ekibi