Sık Sorulan Sorular

STEM eğitimi, fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) olmak üzere dört disiplini bütünleştiren bir öğrenme, uygulama ve geliştirme yaklaşımıdır. Projemizde sanat (art) ve okuma (reading) sözcüklerini de ekleyerek STREAM kısaltması oluşmuştur.

“STREAM It Up!” projesi Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve STEM Eğitimcileri Derneği yürütücülüğünde ilerleyen, Manisa ve Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin paydaş olarak yer aldıkları, ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenen bir projedir.

Hazırlık, 9. 10. Ve 11. Sınıf öğrencileri “STREAM It Up!” projesine başvurabilirler.

STEM ve Yapay zeka alanlarına ilgi duyan, bilimsel araştırma konusunda istekli ve yabancı dil becerileri araştırma yapmaya yeterli olan herkes projeye başvuruda bulunabilir.

Projeye katılım tamamen ücretsizdir. Tüm giderler proje bütçesinden ve paydaş kurumlar tarafından karşılanacaktır.

Projeyi tamamlayan öğrencilere kariyer yaşantılarında kendilerini her zaman ileriye taşıyabilecek nitelikli bir katılım sertifikası verilecektir.

Proje 6 aşamalı olarak ilerleyecektir. Bu aşamalar sırası ile; Teorik Yabancı Dil Eğitimi, Teorik STEM ve Yapay Zeka Eğitimi, Bilim İnsanları İle Söyleyişi, Uygulamalı STREAM It Up Eğitimi, Proje, Bilim ve Teknoloji Şenliği, STREAM ve Yapay Zeka Kongresi.

Başvuru süreci tamamlandıktan sonra başvuru formları değerlendirilerek bir ön eleme yapılacaktır. Ardından, kalan öğrenciler arasından online mülakat yolu ile İngilizce yabancı dil becerilerini ölçen bir sözlü eleme yapılacaktır. İngilizce online mülakatı başarı ile geçen öğrenciler STREAM It Up projesine seçilmeye hak kazanacaktır.
Online eğitimler öğrencilerin derslerini aksatmayacakları şekilde planlanacaktır.
Yüz yüze eğitimler ise pandeminin seyrine göre yine öğrencilerin tatil sürecine denk gelecek şekilde planlanacaktır. Olası bir ders dönemi çakışması durumunda öğrenciler okulları tarafından izinli sayılacaktır.

Projenin yüz yüze kısmının gerçekleşmesi için öğrenciler bulundukları şehirlerden en uygun ve pratik ulaşım aracı ayarlanarak (mümkün olan illerden havayolu, havayolunun mümkün olmadığı illerden karayolu ile) Manisa’ya getirileceklerdir. Manisa Celal Bayar Üniversitesi kampüsünde 1 haftalık yüz yüze eğitim süreci geçirilecektir. Konaklamalar otellerde yapılacaktır.

Öğrencilerin rehberlik hizmetleri havalimanından karşılandıkları andan itibaren proje ekibi üyelerimiz ve öğrenci topluluklarında gönüllü üniversite öğrencilerimiz tarafından sağlanacaktır.

Proje başvuruları 10 Ekim- 12 Aralık tarihleri arasında web sitemiz stream.stemegitimciler.org üzerinden başvuru formu doldurularak yapılacaktır. Başvuru formunda kişisel bilgilerin haricinde, 2 adet İngilizce temelli, 2 adet STREAM temelli ve 2 adet proje temelli soru sorulmuştur. Bu soruların çoğunun doğru ya da yanlış cevabı yoktur. Sorular öğrencilerin alana yönelik ilgi düzeyini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.

Başvurular sonucunda seçilen asil ve yedek adaylar 30 Aralık Perşembe günü web sitemiz stream.stemegitimciler.org üzerinden ilan edilecektir.

Proje sadece öğrencileri kapsamaktadır. Öğretmenler projeye başvuruda bulunamazlar.