OTURUM BİLGİLERİ

Karbondioksit Kalkanı Yosun

Ekip Lideri

Elif EKİNCİ

Ekip Üyeleri

Lamia YILMAZ
Muhammet Ali GEDİK
Berat Berke ERIŞIK
Veysel TEK
Muhammed Yuşa BECERİKLİ
Nuray TEMİZ
Betül AYAZ

Ekip Mentoru

Onur Can YAVUZGÜL

Oturum Tarihi Ve Saati

28/05/2022        11.00-11.25

Proje Amacı

Ozon tabakasının karbondioksit gazlar yüzünden incelmesi  ve küresel iklim değişikliğinin meydana gelmesi en başta insan ırkı olmak üzere gezegenimizin varlığını tehlikeye atıyor. Dünyanın sonunun yaklaşmakta olduğunu ve insanlığın bozuk olanı düzeltmeye çalışmaktan çok yenisini bulma arayışı içerisinde olduğunun hepimiz farkındayız. Ancak bunun ihtimaller arasında olduğunu ve belki de bulmaya insan hayatı yetmeyedebilir. İşte bu yüzden eski olanı yenilemeye çalışmak ve daha iyi bir düzene sahip olabilmek adına bu projeyi tasarladık.

Mimics Of Nature

Ekip Lideri

Bayram Ali ALTINTAŞ

Ekip Üyeleri

Eylül BURAN
Gözde AKDOĞAN
İbrahim YILDIRIM
Buket BOZDEMİR
Aybegüm HANÇERLİ
Sare TAHRA
Duru GEZEKLİ

Ekip Mentoru

İlyas ORUÇ

Oturum Tarihi ve Saati

28/05/2022        11.30-11.55

Proje Amacı

Projemiz, yapay zeka tabanlı bir sistemle doğada bulunan binbir çesit unsurdan ve sistemden faydalanarak çeşitli yapı, bina ve eşyaları insanlar ve doğa için en verimli ve zararsız şekilde tasarlayabilme amacı doğrultusunda geliştirilmiştir. Buna yönelik olarak projemiz, zaman kaybı gibi ciddi problemleri en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Yapay Zeka ile Çevre ve Şehir Peyzajı

Ekip Lideri

Elanur TOPÇU

Ekip Üyeleri

Ceren ÇORUMLU
İlyas Berk HÜRRİYET
Arda ŞAHİN
Tülay KOCA
Işık Aysel KIYMAÇ
Fatma Sıla DURMUŞ
Sıla DERVİŞOĞLU

Ekip Mentoru

Mehmet ANIL

Oturum Tarihi ve Saati

28/05/2022        13.30-13.55

Proje Amacı

Projemiz, peyzaj çalışmalarının ve kaynakların verimsiz kullanılmasını gidermeyi gelişmiş bir yapay zeka teknolojisi ile peyzaj alanlarında toprak tespiti yaparak kullanılabilecek bitkileri seçmede yardımcı olan bir algoritma ile çözmeyi amaçlamaktadır. Gün geçtikçe nüfus oranlarındaki artışlar, halka açık alanların hunharca kullanılması ve sürdürülebilirlik ihtiyacının artışı ise projemizi gerekli kılan en önemli unsurlardandır. Yapay şehir peyzaj planlaması ile işçilik ve zaman tüketiminin oldukça arka plana atılmakta oluşu tam verimle kullanılabilir ve sürdürülebilir bir etkidir. Gelişmiş bir yapay zeka teknolojisi ile görüntü işleyen, üzerinde bulunan sensörler ile ise bölgenin şartlarını inceleyen döner kanatlı bir insansız hava aracı tercihi ise oldukça yenilikçi teknolojik bir etkidir. Günümüz ihtiyaçlarını en maliyetsiz ve sürdürülebilir bir teknoloji ile karşılamak amacıyla yola çıkan ekibimiz bu projede şehir peyzaj alanlarının enerji ve kaynak tüketimi sorununu ele almıştır.

Elektrik Sayaçlarının Uzaktan Otomatik Ölçümü

Ekip Lideri

Selçuk Emre ÇOLAK

Ekip Üyeleri

Noyan DOĞANGÜN
Ceren KARSLI
Cemre BEŞİK
Tarık Numan KÖSE
Talathan YILMAZ
Tuna KAZANCI

Ekip Mentoru

Melike GÜLCE

Oturum Tarihi ve Saati

28/05/2022        14.30-14.55

Proje Amacı

Günlük yaşamın hemen hemen her alanında kullandığımız elektrik enerjisi bize ulaşana kadar birçok aşamadan geçmektedir. Bu aşamalardan birisi de evlerimizde kullandığımız elektrik enerjisinin ölçümü ve ücretin doğru faturalandırılmasıdır. Biz de girmiş olduğumuz dijital çağın gereklerinden biri olarak elektrik sayacı ölçümlerini herhangi bir görevli bir personele ihtiyaç duyulmadan uzaktan gerçekleştirebilecek tam otonom bir akıllı sayaç yapmaya ve kullanıcıların kullanım ücretlerini anlık olarak görebilecekleri bir web sitesi tasarlamaya karar verdik.

Projeni Bul

Ekip Lideri

Nehir YURTSEVER

Ekip Üyeleri

İpek KÜÇÜKBAŞ
Berra KINALI
Zehra GÜRBÜZ
Ahmet Kerem MURAT
Oğuz TÜRKMEN
Mehmet Serhat AKTAŞ
Mustafa Çınar YETKİN

Ekip Mentoru

Tekincan ÇAKAL

Oturum Tarihi ve Saati

28/05/2022        15.00-15.25

Proje Amacı

Farklı sosyal çevrelerden gelip farklı bakış açılarına sahip olan, aynı amaç doğrultusunda hareket eden ve etmek isteyen insanları adeta bir köprü gibi projecilik adı altında birleştiren Projeni Bul, katma değeri olan projeler yaratmak isteyen eğitimciler ve proje koordinatörlerinin direkt mesaj yoluyla iletişime geçebildiği, birçok farklı şehirden projecilerin başka hiçbir sosyal medya platformu gerektirmeksizin buluşup fikir alışverişi yapabildiği bir uygulama/ web sitesidir. Bu uygulama/ web sitesinde herhangi bir ücret ödemeden aktif proje yapımcısı - katılımcısı olunabilir.

Berceste

Ekip Lideri

Emine Hatun DİNÇER

Ekip Üyeleri

İsa ADATEPE
Merve Begüm ALTUNTAŞ
Dide Nur HOŞGÖREN
Ümmü Rümeyse BEKTAŞ
Muhammet Yusuf KUTBAY
Ahmet Eray KESENCİ
Ekim Can Enes ÖZEN

Ekip Mentoru

Oktay TUNÇER

Oturum Tarihi ve Saati

29/05/2022        10.30-10.55

Proje Amacı

Berceste,şiir yazabilen bir yapay zeka algoritmasıdır.Sistemimize girdi olarak düz yazı verilip bir şair seçildiğinde bu girdileri kafiye,redif,aruz ölçüsü,hece ölçüsü gibi pek çok faktöre uygun olacak şekilde şiire dönüştürmektedir.Böylece düşüncelerini şiire dökmek isteyen bireylere yardımcı oluyor, yaratıcılık konusunda sorun yaşayan kişilere ilham vererek şiire ilgi duyan herkese yaratma şansı sunuyoruz.

UMAY

Ekip Lideri

Nurcan TÜNGÜR

Ekip Üyeleri

Selin DOĞRU
Berfin TADİK
Elif KARAPEKMEZ
Amine GÜNEN
Berfin YILDIRIM

Ekip Mentoru

İhsan BUĞA

Oturum Tarihi ve Saati

29/05/2022        11.00-11.25

Proje Amacı

Projemiz, beşikten eşiğe algısını yıkarak beşikten beşiğe algısını benimsemeyi; dünyanın boğuştuğu küresel ısınmayı ve karbon salınımını azaltacak olan biyoplastik kullanımını artırmayı amaçlamaktadır. Biyoplastikten yapılacak olan araç bir robot süpürge mantığında işleyecek fakat toplayacağı tek şey plastik olacaktır. Bu sayede hem biyoplastik kullanılarak plastik kullanımı azaltılacak hem çevreye bilinçsizce atılan plastikler toplanacak hem de toplanan bu plastikler üretime tekrar kazandırılacaktır.

Natural Packers - Peypack

Ekip Lideri

Berra Nur YÜCE

Ekip Üyeleri

Yusuf Kerem MENGİLLİ
Mustafa Cengiz GÖKTAŞLI
Arife Sena OSANMAZ
Deniz COŞKUN
Mehmet YALÇIN
Burak GÖKÇÜR
Emir Haktan AŞIK

Ekip Mentoru

Fatma ÇAMUR

Oturum Tarihi ve Saati

29/05/2022        11.30-11.55

Proje Amacı

Yakın zamanda insan kanında rastlanan mikroplastikler insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit olarak görülmüş ve kanında mikroplastik bulunan bireylerin yüzde 50'sinde PET, yani pet şişelerin üretildiği türdeki plastiğe rastlanmıştır. Hem bireylerin kendini hem de gelecek insan neslini tehlikeye atan bu problem üzerine, peynir altı suyundan plastiğe alternatif olan bir madde üretmeyi amaçlayan PEYPACK, balon joje tasarımlı şişe modeliyle “yenilebilir ve yenilenebilir”lik ilkesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne uyumuyla öne çıkmaktadır.

QUADAR

Ekip Lideri

Feridun PINARBAŞI

Ekip Üyeleri

Yiğit Berkehan SÜTLÜOĞLU
Hamza ERGÜL
Defne BEYDİLLİ
Diyar SALİÇHAN
Mehmet ÖZKARA
Zeki ERBECER
Baki Miraç POLAT

Ekip Mentoru

Elif DÖĞEKER

Oturum Tarihi ve Saati

29/05/2022        13.30-13.55

Proje Amacı

Projemiz 2 ana parçadan oluşmakta olup bunlardan biri dron diğeri de Costra olarak adlandırdığımız. Drone istasyonudur. Drone istasyonu güneş enerjisi panellerinden aldığı enerji sayesinde değiştirilebilir drone bataryalarını şarj eder. Drone'lar ormanlık alanda belli aralıklarla devriye uçuşları yaparak gerçekleşen veya potansiyel yangınları kontrol eder. Ayrıca istasyondan aldığı potasyum bikarbonat bileşiği ile dolu olan tüpler sayesinde yangınlara müdahale edebilir.

ReMeal

Ekip Lideri

Ceren SARGIN

Ekip Üyeleri

Ela UZAN
Özüm Su CAN
Nazra KUMRU
Balkan UMUT
Onuralp ÖZERLEN
Melisa Irmak BIRNAKÇI
Can KAĞAR

Ekip Mentoru

Zülfükar MİNAZ

Oturum Tarihi ve Saati

29/05/2022         14.00-14.25

Proje Amacı

Projemiz, çöp konteynerlerini çift bölmeli hale getirerek yeni bir konteyner tasarlamaktır. Bu konteyner sayesinde organik atıklar ve normal çöpler ayrıştırılarak farklı bölmelere atılacaktır. Normal çöpler atıldıkça pistonlar aracılığıyla sıkıştırma işlemi uygulanacak ve depolama alanından fazla alan kazanılacaktır. Organik atıkların bölmesinde ise kompostlama işlemine tabi tutularak tarımsal gübre haline getirelecek ve kullanılacaktır.